Strona główna Archiwum Sprzęt Galeria zdjęć Ruch amatorski Redakcja
 

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - SYDNEY 2000

Rozstawiony z nr 1 Chińczyk
Kong Linghui wygrał olimpijski turniej w Sydney i zdobył już drugi złoty medal olimpijski (pierwszy - na IO w Atlancie w deblu z Liu Gouliangiem), i również drugi na tych Igrzyskach. W finałowym pojedynku Kong pokonał reprezentanta Europy Szweda Jana Ove Waldnera 3:2. Szwedowi nie pomogła obecnośc na trybunach szweckiej pary królewskiej i musiał uznać wyższość młodszego o 10 lat przeciwnika. Brązowy medal zdobył drugi z Chinczyków Liu Gouliang pokonując w meczu o trzecie miejsce drugiego Szweda Jorgena Perssona 3:1.

Złoto w turnieju kobiet zdobyła faworyzowana Chinka Wang Nan, która w finale zmierzyła się ze swoją deblowa partnerką Li Ju i zwyciężyła 3:2. Brązowy medal zdobyła reprezentująca Tajwan mistrzyni olimpijska z Seulu Chen Jing, która w meczu o trzecie miejsce pokonała największą niespodziankę turnieju kobiet Jing Jun Hong z Singapuru.

Deblowy turniej kobiet zakończył się spodziewanym zwycięstwem Chinek Wang Nan/Li Ju, które w finale pokonały swoje rodaczki Sun Jin/Yang Ying 3:0. W meczu o trzecie miejsce para koreańska Kim Moo Kyo/Ryu Ji-Hye pokonała broniącą honoru Europy parę z Węgier Krisztina Toth/Csilla Batorfi 3:2.

Złoty medal w turnieju debla mężczyzn zdobyła chińska para Wan Liqin/Yan Sen, która w finałowym pojedynku pokonała parę swoich rodaków Liu Gouliang/Wang Liquin (przypomnijmy, że Wang Liqin startował tylko w turnieju deblowym, gdyż do turnieju singlowego nie zdołał awansować z eliminacji kontynentalnych), broniących tytułu z przed czterech lat. Brązowy medal zdobyła para francuska Jean-Philippe Gatien/Patrik Chila, która w meczu o trzecie miejsce pokonała parę koreańską Yoo Seung Min/Lee Chul Seung.

Lucjan Błaszczyk nie zdołał awansować do czołowej ósemki turnieju olimpijskiego. W swojej ćwierćfinałowej walce zmierzył się z rozstawionym z nr 1 Chinczykiem Kong Linghui. Po niezwykle zaciętej walce Polak przegrał 2:3. Mimo to okazał wielką klasę i ogromna waleczność, m.in. broniąc w trzecim secie (przy stanie 2:1 dla Konga) dwa meczbole i wyrównując stan meczu na 2:2. W ostatnim decydującym secie lepszy okazał się Chińczyk i to on zwyciężył. Mimo porażki Lucjan Błaszczyk udowodnił, że nie ma juz tak wielkiej przepaści między Europejskim i Azjatyckim tenisem stołowym.
Lucjan Błaszczyk i Tomasz Krzeszewski po niezwykle pasjonującym i wyrównanym pojedynku przegrali w 1/8 finału z dwukrotnymi mistrzami świata, rozstawionymi z numerem 1 Chińczykami - Liu Guoliang / Kong Linghui 16:21, 21:12, 21:19, 18:21, 18:21. Polacy prowadzili już 2:1 i zanosiło się na niespodziankę, jednak przy stanie 18:16 serwujący w końcówce azjaci zdobyli cztery kolejne punkty wygrywając set. W decydującym, piątym secie mistrzowie świata utrzymywali kilkupunktową przewagę wygrywając do 18. Tomasz Krzeszewski i Lucjan Błaszczyk stracili szansę na zdobycie medalu w grze podwójnej, na który po cichu liczyliśmy. Mimo to pokazali, że należą do światowej czołówki w tej konkurencji za co otrzymali gromkie brawa od publiczności. Może, gdyby losowanie było dla nich trochę szczęśliwsze, zaszliby nieco dalej. Ostatecznie zakończyli swój występ na miejscach 9-16.
Tomasz Krzeszewski przegrał w eliminacjach z Holendrem Dannym Heisterem 0:3. W drugim meczu pokonał reprezentanta gospodarzy Russa Lavalle'a 3:0. Nie wystarczyło to jednak do awansu do turnieju głównego.

www.olympics.com (oficjalna strona IO Sydney 2000)
www.sportalasia.com/sydney2000/en/sports/tt/
www.worldsport.com

|strona główna|


Tomasz Krzeszewski i Lucjan Błaszczyk
sponsorowani są przez firmę 
  copyright © Modest sp z o.o.