Strona główna Archiwum Sprzęt Galeria zdjęć Ruch amatorski Redakcja
 

PUCHAR ŚWIATA MĘŻCZYZN
YANGZHOU, CHINY - 12-15.10.2000r.

Ten weekend był przełomowy dla tenisa stołowego. Tegoroczny Puchar Świata Mężczyzn był pierwszym międzynarodowym turniejem rezegranym oficjalnie nową, większą piłką.
ITTF w tym roku zdecydował się powiększyć piłeczkę z 38mm do 40mm. Tylko 2 mm, które zmniejszają prędkość 4-8%, a o 10-13% rotację.

JEAN-MICHEL SAIVE:
To naturalne, że zawodnicy nie są od razu zadowoleni z nowej, wolniejszej piłki. Największe problemy są z wyczuciem, szczególnie, że nowa piłka została wprowadzona tak krótko po Olimpiadzie. Oczywiście, jeśli teraz grasz źle, winisz za to piłeczkę, ale na dłuższą metę, myślę, że to będzie dobre dla dyscypliny.
Zawodnicy nadal potrafią znakomić serwować i "zabijać" piłkę, ale kiedy dochodzi do dłuższej wymiany daje się zaobserwować znaczną róznicę. Łatwiej jest skontrować topspin, ale trudniej zakończyć akcję, ponieważ piłka jest o wiele wolniejsza. To powoduje, że wymiany są dłuższe, a tenis stołowy bardziej spektakularny.

JÖRGEN PERSSON:
Fakt, że przegraliśmy (Karlsson, Persson, Waldner) w tegorocznym Pucharze Świata, nie oznacza, że nie mamy już szans w przyszłości. Teraz wracamy do domu i będziemy trenowali więcej nową piłeczką. Myślę, że dobrym pomysłem będzie wprowadzenie pewnych zmian w technice ze względu na nową, wolniejszą piłeczkę. Możliwe, że przybędziemy do Osaki na Mistrzostwa Świata w 2001r. z jakąś nową bronią, o której nie chcemy żeby wiedzieli Chińczycy.
Uważam, że nowa piłka jest dobrym pomysłem dla tenisa stołowego, ale potrzebujemy troszkę czasu. Proszę nie zapominać, że starą piłką grałem przez 27 lat.

"Ma Lin, najwyraźniej, chciał czegość dowieść podczas tych zawodów, po tym jak jego koledzy Kong Linghui, Wang Liqin, Liu Guoliang i Yan Sen wrócili z Sydney ze złotymi i srebrnymi medalami.
Ma Lin był jedynym uczestnikiem turnieju, który nie pojechał do Sydney, dlatego miał szansę trenować nowymi piłkami przez dłuższy okres czasu. Jego znakomity serwis pozwolił mu odebrać nagrodę w wysokości 44.000$.
"

PÓŁFINAŁY:
Kim Taek Soo (KOR) - Jean-Michel Saive (BEL) 21-13, 21-13, 21-15.
Ma Lin (CHN) - Wang Liqin (CHN) 21-17, 21-14, 21-14

FINAŁ
Ma Lin (CHN) - Kim Taek Soo (KOR) 21-10, 21-13, 21-9.

 
  copyright © Modest sp z o.o.